Anasayfa > Hollanda > Amsterdam > Amsterdam Müzeleri

Amsterdam Müzeleri

Rijksmuseum

Amsterdam’ı çılgın ve sınırsız  gece hayatı ile anlatsak da bu güzide şehrin kültürel yönüyle de tanışmakta fayda var. I Amsterdam Card yazısına bir göz atarsanız ve kartın resmi internet sitesini ziyaret ederseniz indirimli/ücretsiz girebileceğiniz müzeler listesinin sonunu dahi getiremeyebilirsiniz. Özgürlükler şehri Amsterdam, müzeleriyle de ziyaretçilerine harika bir deneyim elde etme geçirme fırsatı sunuyor.

 

Amsterdam Müzeleri
Amsterdam Müzeleri

 

Instagram hesabımı takip edin -> @gezitta.com

 

Başlamadan önce Amsterdam’ın en ünlü müzelerinden biri olan Van Gogh Museum’u çok güzel anlatan şu videoyu izleyin ve sizi nelerin beklediğiniz görün:

Bu müzede önemli sanatçı Van Gogh’un hayatına ve eserlerine yakından göz atacaksınız.

 

Dolu Dolu bir Amsterdam Gezisi – Amsterdam Müzeleri

Amsterdam Müzeleri yazımızda ise şehrin birbirinden güzel müzelerini iki grupta anlatacağım. Bunlardan ilki Amsterdam’da kısıtlı zamanınız olması halinde en iyi müzeleri görmeniz için yapacağım öneriler. Pek yabancı olacağınızı sanmam çünkü her yerde zaten ilk 5’te bu müzelerin adını görebilirsiniz. Diğer grupta ise eğer önünüzde uzunca bir Amsterdam gezisi varsa hani bunu da görün, şunu da görün ama o kadar görmeden dönmeyin diyecek kadar da değil dediğim müzeler yer alacak. Hazırsak Dam Meydanı’nın müzeler bölgesi olan ‘Museumplein’den gezintiye başlayalım.

 

1. Rijksmuseum

Rijksmuseum sadece Amsterdam’ın değil, Hollanda’nın en zengin ve en büyük tarih ve sanat müzesi olarak biliniyor. Müzenin içine girmeden önce muhteşem mimarisini de inceleyebilirsiniz. Oldukça görkemli olan mimarisiyle gerçekten de kesinlikle görülmesi gereken bir yapı.

Hollandalı Mimar Pierre Cuypers’ın 1885 yılında inşa ettiği müze restorasyon çalışmaları ardından kraliçe Beatrix tarafından 2012 yılında yeniden açılmış. İçerisinde gemi maketlerinden heykellere, Hollanda tarihini anlatan detaylar ve yöresel kıyafetlere, objelere kadar oldukça geniş bir koleksiyona sahip. Müze her sene 1 milyonu aşkın ziyaretçi ağırlıyor, Amsterdam’a gitmişken mutlaka görülmesi gereken bir yer.

*Online bilet alabilirsiniz.

Ziyaret Gün ve Saatleri:

Her gün: 09:00-17:00

Giriş ücreti:

Yetişkin: 20 Euro (Online:19 Euro)

18 yaş ve altı ücretsiz, Müzekart ve I Amsterdam Card sahiplerine ücretsiz.

 

Rijksmuseum
Rijksmuseum

 

2. Anne Frank’ın Evi

Bu küçük kızın hayatını okuma fırsatı buldunuz mu bilmiyorum ama Anne Frank henüz 4 yaşında iken ailesiyle beraber Almanya’dan Hollanda’ya göç etmiş. Yahudilere yapılan baskılara dayanamayarak göç ettikleri ve yaşadıkları ev ise işte burası.

Bu hikâye elbette bu kadar yüzeysel değil; Anne Frank’ın Evi’nin müzeye dönüştürülmesine ön ayak olan durum ailesiyle saklandıkları süre boyunca olan biteni anlattığı günlüğünün ortaya çıkması olmuş. Ailenin kullandığı eşyalar da sergileniyor.

1960 yılında müze haline getirilen Anne Frank’ın Evi, 2 yıllık gizlice ve zorlu koşullarda sürdürülen yaşamın yakalanmaları sonucu sona ermesi ve toplama kampına götürülmesine kadar tüm detaylar yazıyor. Bu evde yaşayan 8 kişiden tek hayatta kalan kişi Anne Frank’ın babası olmuş ve kızının günlüğünü bastırarak neler yaşandığını ortaya koymuş. Hikâyenin daha detaylı ve muhtemelen yoğun bir hüzne boğacak hikayesi müzede aktarılıyor. Burası kesinlikle görmeye değer bir müze ancak önünde efsanevi uzun sıralar olduğunu şahit olabilirsiniz.

*Saatlerce sıra beklememek için online bilet almayı ihmal etmeyin.

*Bilet satışı kapanıştan 2 saat önce bitiyor.

Ziyaret Gün ve Saatleri:

9 Ekim 2019 Yom Kippur (Yahudilerin kutsal günü) haricinde her zaman açık.

1 Nisan- 1 Ekim

Cumartesi: 09:00-22:00

Diğer günler: 09:00-19:00

1 Kasım-1 Nisan

Cumartesi: 09:00-22:00

Diğer günler: 09:00-19:00

30 Mayıs – 1 Eylül

Her gün: 08:30-22:00

Giriş ücreti:

Yetişkin: 10,5 Euro

10-17 yaş arası: 5,50 Euro

0-9 yaş arası: 0,50 Euro

 

Anne Frank'ın Evi
Anne Frank’ın Evi

 

3. Stedelijk Museum

Tıpkı Rijksmuseum gibi Amsterdam’ın önde gelen müzelerinden bir tanesi olan Stedelijk Müzesi müzeler bölgesi olarak anılan Museumplein’e güzellik katan yapılardan bir tanesi olmuş. Hem dış mimarisi hem de içindeki yüzlerce eseriyle kültürel açıdan çok zengin bir müze. 1895 yılında inşa edilen Stedelijk Müzesi aynı zamanda Monet, Picasso, Mondriaan ve Cezanne gibi sanatçıların eserlerine de ev sahipliği ediyor.

Adres:

Ziyaret gün saatleri:

Cuma: 10:00-22:00

Diğer günler: 10:00-18:00

Giriş ücreti:

Yetişkin: 18,50 Euro

18 yaş ve altı ücretsiz, I Amsterdam Card ve Müzekart sahiplerine ücretsiz.

Stedelijk Museum
Stedelijk Museum

 

4. Van Gogh Museum

Amsterdam’a gelip de Hollandalı ve dünyanın en ünlü ressamlarından Van Gogh’un eserlerini görmeden mi dönecektiniz? Kesinlikle önermiyorum. 1973 yılında açıldığından beri şehrin en çok ziyaretçi alan müzelerinden bir tanesi olduğu için epeyce sıra beklemek mümkün ama içerideki yüzlerce mektup, resim ve çizimi görmek için kesinlikle değer.

Sadece eserleri incelemek değil, sanatçının zaman içinde nasıl geliştiğini de gözlemleyebiliyorsunuz. Böylesine bir gelişim ve bunca eser ortaya koymak için bence çok da uzun sayılmayacak 37 yıla neler sığmış, sanatçının hayatına dair detaylar ve çok daha fazlasını inceleyince insan hem üzülüyor hem ürperiyor. Van Gogh bir ressam olduğu için eserleri veya hayatı sadece resimle ilgili olanlar için güzel diye düşünülmemeli. Sıkılmadan gezilecek, ilgi uyandırıcı bir müze.

*Herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için, web sitelerinde de belirttikleri üzere uygunluğu kontrol edip, online bilet alabilirsiniz.

Adres: Paulus Potterstraat 7, Amsterdam

Ziyaret gün saatleri:

Pazartesi – Perşembe: 09:00-17:00

Cuma: 09:00-22:00

Pazar: 09:00-17:00

Giriş ücreti:

Yetişkin: 19 Euro

I Amsterdam Card sahiplerine indirimli. Detaylı bilgi için gideceğiniz döneme görene I Amsterdam Card websitesini ziyaret etmelisiniz.

17 yaş altı ücretsiz.

 

Van Gogh Museum
Van Gogh Museum

 

5. Rembrandt House Museum

Hollandalı önemli sanatçılardan bir diğeri olan Rembrandt’ın yaşadığı ev 1909 yılında müzeye dönüştürülmüş. Ressam Rembrandt 1639 – 1956 yılları arasında hayatını burada geçirmiş ve çok sayıda eserini burada ortaya çıkarmış. 1656 yılında iflas ettiği için bu evden ayrılmış fakat Hollanda’nın önemli sanatçılarından bir tanesi olduğu için evin müzeleştirilmesine karar verilmiş. Sanatçının eserlerinin yanı sıra zaman zaman bağımsız sergilere de ev sahipliği eden müzeye ilgi aşırı yoğun olmasa da sanat tutkunlarının öncelikle ziyaret ettiği yerler arasında yer alıyor.

*Ödeme yöntemleri yani kredi kart, nakit vs. gibi durumlar dönemsel değişiklik gösteriyor. Gitmeden web sitesinden kontrol etmekte fayda var.

*Online bilet satın alabilirsiniz.

Ziyaret Gün ve Saatleri:

Her gün: 10:00-18:00

Giriş Ücreti:

Yetişkin: 14 Euro

6-17 yaş arası: 5 Euro

6 yaş ve altı ücretsiz, Müzekart ve I Amsterdam Card sahiplerine ücretsiz.

 

Rembrandt House Museum
Rembrandt House Museum

 

6. Madame Tussauds

Madame Tussauds dünya genelinde Amsterdam’ın en meşhur müzelerinden biri sayılıyor. Nitekim farklı ülkelerde de açılarak büyük bir zincir haline gelmesi müzenin ne kadar ilgi çekici olduğunu kanıtlar nitelikte. İçerisinde diğer müzelerde sergilenen eserlerin sayıca çok daha fazlası yer alıyor. Amsterdam’da görmeden dönmeyin dediğim müzeler arasında yer alır mı emin değilim ama balmumu heykellerden yapılmış eserleri daha önce görmediyseniz çok sayıda dünya sanatçısını burada görebilirsiniz.

*Online bilet satın alabilirsiniz.

Ziyaret Gün ve Saatleri:

Her gün: 09:30-20:00

Giriş ücreti:

16 yaş ve üzeri: 24 Euro ile 64 Euro arasında değişiyor.

Online bilet alımlarında fiyatlar çok daha ucuz: 20 Euro ile 45 Euro arasında değişiyor.

 

Madame Tussauds Museum
Madame Tussauds Museum

 

7. Heineken Experience

Hollanda’nın ünlü bira markası olan Heineken, marka tarihine ve bira yapımına, işleyişe dair bilgileri eğlenceli sunumlarıyla bu müzede sergiliyor. Adından da anlaşılacağı üzere burası tam bir deneyim merkezi. Özellikle turistler açısından fazlasıyla ziyaret edilen Heineken Experience ücretsiz bira tadımı yaptırıyor. Müzenin bir diğer özelliği, 1988 yılına kadar markanın biralarını ürettiği genel merkez olması. İlginiz varsa kesinlikle görün derim.

*Online bilet satın alabilirsiniz.

Adres: Stadhouderskade 78, Amsterdam

Ziyaret gün saatleri:

1 Ocak, 30 Nisan ve 25-26 Aralık tarihleri dışında her gün 11:00-19:00 saatleri arasında açık.

Giriş ücreti:

Yetişkin: 21 Euro (Online:18 Euro)

 

Heineken Experience
Heineken Experience

 

8. Torture Museum (İşkence Müzesi)

Adından da anlaşılacağı üzere burası çeşitli işkencelerin canlandırılmış haliyle sergilendiği tüyler ürpertici bir müze. Torture Museum Amsterdam’ın en ilgi çeken aynı zamanda en yürek burkan müzelerinden bir tanesi. Kafatası kırıcılar, giyotin ve engizisyon sehpaları gibi akıl almaz işkence aletlerinin yanı sıra daha birçok iç karartıcı aletleri yakından görebilirsiniz.

Müzede sergilenenlerden daha ilginci ise girişte tanıtım yapan ve işkence aletleri takan görevlileri.

Adres: Singel 449, 1012 WP Amsterdam

Ziyaret Gün ve Saatleri:

Her gün: 10:00-23:00

Giriş ücreti:

Yetişkin: 7,50 Euro

12 yaş ve altı: 4 Euro

 

Torture Museum
Torture Museum

 

9. House of Bols

Alışık olduğunuz müze kavramının biraz daha dışına çıkmak isterseniz House of Bols’u listenize ekleyin. Özellikle içkiyle aranız iyiyse çok keyif alacağınız bir yer olduğunu söyleyebilirim. House of Bols bir kokteyl müzesi ve burada kokteyllerin hazırlanışından sunumuna kadar her şeye yakından tanıklık edebilirsiniz. Ayrıca beğendiğiniz kokteylleri harika sunumuyla tatma şansınız da oluyor. Zaten müze yerliler tarafından kokteyl deneyim evi olarak anılıyor.

Giriş elbette ücretli ancak içeride bedava kokteyli de kapıyorsunuz. Amsterdam Müzeleri içinde ilk sıralarda yer almaması bana ilginç gelse de eğer nakit ve vakit kısıdınız yoksa mutlaka görün derim. Tabii unutmadan belirteyim; 18 yaş ve üzeri bireyler müzeye girebiliyor. Eğer kokteyllerle ilgili daha detaylı ve eğlenceli bir şekilde bilgi edinmek isterseniz düzenlenen workshoplara katılabilirsiniz. Giriş veya workshop için biletleri online temin edebilirsiniz.

*Online bilet alabilirsiniz.

*Bilet satışı kapanıştan 1 saat önce bitiyor.

Adres: Paulus Potterstraat 14 1071 CZ Amsterdam

Ziyaret Gün ve Saatleri:

Cuma- Cumartesi: 13:00-21:00

Diğer günler: 13:00 – 18:30

Giriş ücreti:

Yetişkin: 16-19 Euro

 

House of Bols
House of Bols

 

10. Houseboat Museum

Alternatif Amsterdam Müzeleri arasında yine en ilgi çeken ama kimilerine göre Amsterdam gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda değil. Ama bazı televizyon programlarına bile konu olacak şekilde bazı yerellerin ev yerine ‘Houseboat’ adını verdikleri bu tekne evlerde yaşamayı tercih ettiğini görebilirsiniz. Böyle bir şey nasıl olabilir, insanlar nasıl yaşıyor teknelerde diyecek olursanız da bu sorunun cevabı işte burada. Houseboat Museum Amsterdam meşhur kanallarında yer alan tekne evlerdeki yaşamı sergilen bir müze.

Houseboat Museum yıl boyu sürekli açık kalmıyor. Belli günler hatta dönemlerde kapalı olduğu zamanlar olduğu için önceden web sitesinden veya turist bilgi merkezlerinden bilgi alarak gitmenizi öneririm.

Adres: Prinsengracht 296 K 1016 HW Amsterdam

Ziyaret Gün ve Saatleri:

Pazartesi günleri hariç her gün: 10:00-17:00

Giriş ücreti:

Yetişkin:4,5 Euro

5-15 yaş arası: 3,50 Euro

5 yaş altı ücretsiz, Müzekart ve I Amsterdam Card sahiplerine ücretsiz.

 

Houseboat Museum
Houseboat Museum

 

11. Amsterdam Museum (Amsterdam Tarih Müzesi)

Amsterdam Tarih Müzesi, adından da belli olduğu sürece şehrin tarihine yakından tanıklık etmenizi sağlayan bir müze. 1414 yılında inşa edilmiş olan bu müzenin bulunduğu bina eski bir yetimhaneymiş. Tarih öncesi dönemlerden günümüze kadar birçok farklı ve ilgi çekici sunumlar görebilirsiniz. Ayrıca içerisinde yer alan atış poligonu veya kütüphanesinde eğlenceli ve bol kültürlü saatler geçirebilirsiniz.

Adres: Kalverstraat 92, Amsterdam

Ziyaret Gün ve Saatleri:

Her gün: 10:00-17:00

Giriş Ücreti:

Yetişkin: 15 Euro

17 Yaş ve altı ücretsiz, I Amsterdam Card ve Müzekart sahiplerine ücretsiz.

 

Amsterdam Museum
Amsterdam Museum

 

12. Nemo

Amsterdam Centraal İstasyonu’nun ilerisinde, 5 dakikalık bir mesafede yer alan devasa binasıyla gözden kaçırmanın mümkün olmadığı Nemo bir bilim ve teknoloji müzesi. Gemi şeklinde inşa edilmiş olan bu müzenin mimarı ise İtalyan mimar Renzo Piano. Hem çocuklar hem de yetişkinler için keyifli aktiviteler olan bu müzede teknoloji ve bilim konulu birçok şeyi keşfedip, deneyimleyebiliyorsunuz.

Özellikle çocukla Amsterdam gezisi yapanların mutlaka görmesi gereken bir yer diye düşünüyorum.

*Online bilet satın alabilirsiniz.

Adres: Oosterdok 2, Amsterdam

Ziyaret Gün ve Saatleri:

1 Ocak, 30 Nisan ve 25 Aralık tarihleri haricinde her gün 10:00-17:00

Giriş Ücreti:

Yetişkin: 17,50 euro

4 yaş ve altı ücretsiz, I Amsterdam Card ve Müzekart sahiplerine ücretsiz.

 

Nemo
Nemo

 

13. Tropen Museum

Klasik bir tarih müzesi dışında tropikal ve subtropikal oldukça enteresan eserlerin sergilendiği müzede Hollanda’nın eski koloni tarihine dair bilgi edinebilirsiniz. 1864 yılında açılmış olan Tropen Museum Amsterdam’da olmanıza rağmen dünyanın çeşitli yerlerinden alışveriş yapmanızı ve farklı sokaklarda dolaştığınızı yansıtan bir his veriyor.

İngilizce rehberli turlara katılırsanız geziyi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Ayrıca Uzakdoğu bölgelerindeki geleneksel enstrümanlarla verilen konserler de burada yapılıyor: denk gelirseniz kaçırmayın derim.

Adres: Linnaeusstraat 2, 1092 CK Amsterdam

Ziyaret Gün ve Saatleri:

Salı-Pazar: 10:00-17:00

Giriş Ücreti:

19 yaş ve üzeri: 16 Euro

4-18 yaş: 8 Euro

I Amsterdam Card sahiplerine ücretsiz.

 

Tropen Museum
Tropen Museum

 

14. Sex Museum (Seks Müzesi)

Alternatif Amsterdam Müzeleri arasından bazıları oldukça etkileyici olmasına rağmen yeterince ilgi görmeyen, bazıları ise kısıtlı bütçe ve zaman nedeniyle alternatif olarak değerlendirdiğim yerler. Yani Amsterdam’a gitmişken bu müzeleri görmeden dönmek makul ama herhalde Rijksmuseum gibi önemli yerleri görmeden dönmek istemezsiniz diye düşünüyorum.

Yine de alternatif dediğime bakmayın, bunların da aralarında kesinlikle çok eğlenceli ve görülmeye değer müzeler var. Ağırbaşlı, tarihi ve sanatsal müze gezmelerinin yanında buralarda sıra dışı müze deneyimini yaşayabilirsiniz. O nedenle bütçe ve zaman açısından sorun yaşamıyorsanız buralara mutlaka uğrayın derim.

Adres: Damrak 18, 1012 LH Amsterdam

Ziyaret Gün ve Saatleri:

Pazartesi-Pazar: 09:30-23:30

Giriş Ücreti:

16 yaş ve üzeri: 5 Euro

I Amsterdam Card ve Müzekart sahiplerine ücretsiz.

 

Sex Museum
Sex Museum

 

15. Ons’ Lieve Heer Op Solder

Amsterdam Red Light District kıyısında yer alan bu değişik isimli yerin anlamı ‘Çatı Katındaki Efendimiz’ imiş. 17. yy.’dan kalma bir evin ev sahipliği ettiği bu yerin alt katında 19. yy. sonlarında müzeye dönüştürülmüş bir bölüm bulunuyor. Burada bu tarihi bina içerisinde 1663 yılında inşa edilmiş olan Katolik Kilisesi’ne ait eserler ile çeşitli dini sanat eserleri bulunuyor.

Burada yer alan kilisenin özelliği ise Amsterdam’ın Protestanlığı resmi olarak kabul ettiği kilise olmasıdır. Hem dini hem de tarihi geçmişe yakından tanıklık etmek isterseniz Ons’ Lieve Heer Op Solder alternatif Amsterdam müzeleri listenizde yer alsın derim. Dam Meydanı ve Red Light’a yakın olması nedeniyle ücreti pahalı gelmiyorsa, buralara kadar gelmişken uğrayabilirsiniz.

Adres: Oudezijds Voorburgwal 38, 1012 GE Amsterdam

Ziyaret Gün ve Saatleri:

Pazartesi – Cuma: 10:00-18:00

Pazar: 13:00-18:00

Giriş ücreti:

Yetişkin: 12,50 Euro

5-17 yaş arası: 6 Euro

0-4 yaş arası ücretsiz, I Amsterdam Card ve Müzekart sahiplerine ücretsiz.

 

Ons’ Lieve Heer Op Solder
Ons’ Lieve Heer Op Solder

 

16. Elmas Müzesi

Amsterdam alternatif müzeleri arasında en az önerdiğim ama yazmadan geçmeyeyim dediğim Elmas Müzesi, adından da anlaşılacağı üzere elmas mücevherlerin geçmişi, gelişimi ve daha fazlası hakkında bilgi veren bir yer. Amsterdam’ın onca muhteşem müzesini bitirip, üzerine bir de alternatifler listesini gezdiyseniz ve vaktiniz arttıysa daha eğlenceli veya farklı bir aktivite bulamazsanız burayı gezin tabii ki.

*Bilet satışı kapanıştan yarım saat önce bitiyor.

Adres: Paulus Potterstraat 2, Amsterdam

Ziyaret Gün ve Saatleri:

Her gün 09:00-17:00

Giriş ücreti:

Yetişkin: 10 Euro (Online 9 Euro)

13-18 yaş arası: 7,50 Euro

0-12 yaş ücretsiz.

 

Diamond Museum - Elmas Müzesi
Diamond Museum – Elmas Müzesi

 

Pratik İpuçları

  • Bazı müzelerde online bilet satışı mevcut. Böylece hem sıra beklemeden hem de daha ucuza müzeyi gezebilirsiniz.
  • Tabii I Amsterdam Card yazısında bahsettiğim gibi, eğer bu karta sahipseniz buradaki çoğu müzeye ücretsiz girebilirsiniz.
  • Bazı müzelerde bilet satışı ne kadar sıra olursa olsun yarım saat veya 2 saat öncesinde sona eriyor. O nedenle müze gezisi gününe olabildiğince erken başlamak en iyisi. Tabii bir de online bilet satın almak.
  • Online bilet alamazsanız mutlaka müzelerin kapanış saatinden 2-3 saat önce biletinizi alın. Boşuna sıra beklemeyin.
  • Müzelerin neredeyse hepsine toplu taşıma ile de ulaşabilirsiniz. Ama bence yürüyerek gezmeyi de tercih edebilirsiniz. Çünkü çoğu ‘Museumplein’ bölgesinde yer alıyor. Uzakta olanlar için tercih size kalmış tabii.
  • Yazıda ‘Müzekart’ sahiplerine ücretsiz dedim fakat belirtmeliyim bu Hollanda’nın Müzekart’ı. Yani ülkemizden temin ettiğiniz Müzekart’tan söz etmiyorum. I Amsterdam Card gibi gezinizde ayrıcalıklar ve indirimler sunan Müzekart ve çok daha fazla kart çeşidi için detaylı araştırma yapıp, öyle karar vermenizi öneririm.
  • Hala müzelerin yanı sıra birçok restoran, eğlence merkezi ve çeşitli turlara indirimli ve ücretsiz giriş yapmanızı sağlayan I Amsterdam Card en karlısı gibi duruyor.

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!